20:00
Виховний захід "Вплив куріння на здоров'я"
Виховний захід

Тема. Вплив куріння на здоров'я.
Мета. Формувати в учнів негативне ставлення до куріння, розкрити його шкідливість для здоров'я. Розвивати бажання вести здоровий спосіб життя. Виховувати уміння чинити розсудливо в різних життєвих ситуаціях; здатність протистояти шкідливим звичкам.
Обладнання:результати соціологічних досліджень (таблиці).
Хід уроку
І.Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1 учень. Яке то щастя прокинутись зрання
І знати, що здоровий тілом і душею,
Радіє сонце, усміхається Земля
І небо мріє вдалині над нею.
2 учень Нема нічого кращого на світі
Ніж дивне щастя жити на Землі.
В здоров'ї кожній квіточці радіти
І посміхатись навіть уві сні.
3 учень. Безцінний скарб, що ми здоров'ям звемо,
Із юних літ нам треба берегти.
Адже нічого більше нам не треба,
Щоб тільки всі були здорові ми.
Вчитель. Найдорожчий, безцінний скарб, що має людина - це здоров'я. Народна мудрість так і говорить: "Здоров'я — всьому голова", а здоров'я дітей — це "голова" здоров'я майбутніх поколінь. Але часто людина забуває про це, а інколи навіть і не здогадується, що своїми діями завдає шкоди не тільки своєму здоров'ю, а й здоров'ю оточуючих. А що ж шкодить нашому здоров'ю? Які шкідливі звички ви можете назвати? (Відповіді учнів).
Для того, щоб проінформувати вас про ту шкоду, яку завдають собі й оточуючим люди-курці, ми проводимо виховний захід, в якому беруть участь кореспонденти, лікар, експерти, соціолог, історики, еколог і ви, учні 5-А класу Вільшанської ЗШ. Спробуємо подивитися на цю проблему по-дорослому і дамо відповідь на запитання: Чи варто курити?
1.Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
Кореспондент 1 (соціологу). Чому паління вважається соціальною проблемою?
Соціолог. Паління, дійсно, соціальна проб¬лема. Адже суспільство можна умовно поділити на дві частини: ті, хто палить і ті, хто не палить. Перша частина шкодить своєму здоров'ю і здоров'ю іншої частини, так званих "пасивних курців". Адже в кожному місті на вулиці, в парку, на зупинках можна зустріти курців. Дим, який вдихають оточуючі їх люди, таїть у собі небезпеку. Вони пасивно приймають у себе ту отруту, яка є компонентом запаленої цигарки. Один курить - десять людей страждають.
"Цигарка" (учениця). А чому це мене не запросили на конференцію? Як ви можете говорити про мене без мене?
Звусь я просто — Сигарета.
Я красива, сильна, дужа.
Як цукерка, як монета
Дуже всім потрібна, друже,
Їдким димом пробираюсь
І отруюю людину.
Серце й мозок задурманю,
Аж забудуть час і днину.
Сильних я сама боюсь
І до них не підступлюсь.
Підманюю слабаків,
Особливо дітлахів.
В них я сили набираюсь,
Щоб прожити сотні літ.
Всіх згубити постараюсь —
Ось такий мій вам привіт!
Кореспондент 2. Яка самовпевненість! І чому це вона говорить, що живе сотні літ? (Звертається до історика). Звідки й коли прийшло до нас це лихо?
Історик 1. У 1492 році трапилась надзвичайна подія... (Учні говорять, яка). Так, "Христофор Колумб пристав на своїх кораблях до одного з островів невідомого материка. Матроси з цікавістю спостерігали, як індіанці, відганяючи москітів, випускали з туго закручених трубочок дим. Але, як потім з'ясувалось, цей дим вважався святим. Тому при зустрічі, в знак доброї волі, всі мали викурити "трубочки миру". В іншому разі, це було б проявом ворожого ставлення до господарів.
Тому відмовитись європейцям, на чолі з Христофором Колумбом, було просто неможливо. Але зразу ж після цього в них виникли неприємні симптоми: кашель, нудота,
запаморочення, фізична слабкість. Та поступово ці симптоми отруєння почали зникати, і частина матросів звикла до куріння.
Під час другої подорожі Христофора Колумба і його команди до них приєднався іспанський монах Роман Пано, саме він завіз насіння тютюну до Іспанії. Рослини використовували як декоративні. Далі тютюн подорожує по Європі і йому приписують чудодійні, лікувальні властивості. Але скоро це захоплення змінилось на яскраве розчарування.
Адже, "якщо спочатку тютюн викликає сон, знімає втому, полегшує дихання, заспокоює біль" - як писалося в 1548 році в одній з іспанських книг, то пізніше з'ясувалося, що він шкідливий і навіть небезпечний.
Тому, вже в 1680 році французький король Людовік XII видає декрет про заборону цього зілля. Така ж ситуація була і в інших країнах Європи.
Кореспондент 3. Але хотілося б дізнатися, як тютюн потрапив до нас. Історик 2. На територію Росії, до складу якої входила Україна, тютюн був масово завезений англійцями й німцями в XVII ст. Хоча перші спроби його завезення й використання були ще за часів Івана Грозного. Та палити категорично заборонялося. Курців прилюдно сікли на майданах і навічно засилали до Сибіру. Тютюн завозився контрабандним шляхом, бо приносив величезні прибутки.
Тоді цар Михайло Романов за порадою духовенства, незадоволеного неприємним запахом у церквах, що розповсюджувався від курців, заборонив продавати й купувати тютюн. У ті часи через необережне повод¬ження курців виникали часті пожежі. За указом 1663 року до порушників застосовувалась смертна кара.
Сигарета. Чого ж це вони так чинили зі мною, Красунею такою?
Та прийшов і мій зірковий час,
Цар Петро видав указ.
Виходить цар Петро І.
Кореспондент 4. Поясніть, будь ласка, Ваша Величносте, чому це Сигарета Вам так зраділа?
Цар Петро І. Так, вона каже правду. Адже я зняв заборону мого діда, навпаки, заохочував куріння і цим дав поштовх до його швидкого розповсюдження. Щоб наслідувати європейців, я змусив поголити бороди, носити камзоли і наказав усім курити. А скільки я сам втягнув у себе тютюнового диму, скільки отрути! І за це дорого заплатив! Підірвав своє здоров'я, особливо органи дихання. І вони настільки ослабли, що коли я постояв у крижаній воді, знімаючи з обмілини човна, то захворів на запалення легенів.
Кореспондент І.Як говорить народна мудрість: "З лікарем дружи, та не май в ньому потреби". (До лікаря). Чому сильні, здорові люди стають безпомічними й хворими через цю звичку?
Лікар. Нині відомо 4200 речовин, що входять до складу тютюнового диму. Більшість із них отруйні, серед яких жовтомасляниста речовина, з пекучим смаком — нікотин. Всі живі істоти дуже чутливі до нього. Наприклад, якщо капнути на дзьоб пташки одну краплю чистого нікотину, вона загине; для собаки — це 2 краплі; для коня - 3-6 крапель. Найбільш вразливі із тварин — кролі. Вони гинуть від краплі.
Нікотин всмоктується в усі органи при втягуван¬ні диму, а також через шкіру і підшкірну клітину в м'язи.
Сигарета вагою 1 г вміщує 12—15 мг нікотину.
(Всі ці дані подаються на інтерактивній дошці).
Учень. Для здоров'я він шкідливий,
Тютюновий дим незримий.
А його син — нікотин —
Страшний жах номер один.
Він вбиває птицю й звіра,
А в людей іще зневіра,
Що і їх він убиває,
І здоров'я забирає.
Як же їх переконати,
Щоб цигарку цю здолати?
Вчитель. Лиходійка затремтіла, Бо погане робить діло.
Скільки хвороб з нею є, Лікарям роботи додає. Скільки хвороб, спричинених тютюнопалінням!
Але хоч би як старалися лікарі, хоч би які новітні технології використовували, ніщо не допоможе то- му, хто забув, що запалена цигарка — це ціла хімічна фабрика. Тому, якщо людина викурює більше трьох пачок цигарок за день — втрачає 8 років життя, якщо одну — 6 років, якщо менше пачки — 3 роки.
Учень. Є ще думки й такі,
Що навмисні ці плітки.
Що родич ваш прожив сто літ,
Хоч він "димів", як теплохід.
І все життя той дим вдихав,
Та ще не завжди смачно їв.
На "болячки" не нарікав
І не ходив до лікарів.
Та можу я сказать напевно,
Що хвалитесь ви цим даремно.
Бо якби родич ваш ще й не палив,
То років тридцять би ще прожив.
Кореспондент 2. Я бачу в нашому залі ілюзіоніста. Хотілося б вислухати його.
Ілюзіоніст.Я артист. Моє мистецтво виражається засобом, що має назву фокус, омана. Та це не має нічого спільного з тими Ілюзіями, які сприяють тютюнопалінню. А виходьте-но, розкажіть про себе.
Учениця 1.Я — Ілюзія № 1 — підтримую курця в його спробі перебороти всі труднощі, заспокоївши мозок тютюновим димом.
Учениця 2. Я - Ілюзія № 2 - сильніша за всіх, бо переконую, що курити це престижно, це ознака дорослості і сміливості.
Учениця З.Я — Ілюзія № 3 — твердо переконана, що, незважаючи на згубну дію тютюну, моєму організму ніщо не загрожує.
Учениця 4. Я — Ілюзія № 4 — курці нікому не завдають шкоди.
Еколог. Е, ні! Це неправда.
Щорічно в атмосферу Землі виділяється 720 тонн найсильнішої отрути синильної кислоти, 384 тис. тонн аміаку, 108 тис. тонн нікотину, 500 тис. тонн чадного газу. І це далеко не повний перелік шкоди тютюнопаління для планети.
Якщо в приміщенні площею 35 м викурено 3 цигарки, то "індекс свіжості" повітря знизиться на 68%.
Щороку від хвороб, спричинених курінням, помирає 1,5 млн. людей.
I. (Дані на інтерактивній дошці). Вчитель. Всяку біду легше подолати, якщо взятися за неї дружно. Що ж потрібно зробити, щоб люди перестали труїти себе й інших? Як упоратися з цією проблемою?
Учні висловлюють свої пропозиції.
1.Пропоную скоротити посіви тютюну.
2.Слід заборонити курити в громадських місцях.
3.Хочу дати пораду всім: втікай від цигарки.
4.Слід сказати: "Ні!" шкідливій звичці.
5.Пропоную займатись спортом.
6.Кожен повинен поставити перед собою питанння: "Курити чи жити?"
7.Пропоную закрити всі тютюнові фабрики.
8.Пропоную заборонити рекламу цигарок.

9.А я б зробив іншу рекламу і показав нещасних хворих людей, що тремтячими пальцями підкурюють цигарку і при цьому заходяться кашлем.
10.Пропоную написати листа Президенту. Щоб він звернув увагу на цю проблему.
Вчитель. Верховна Рада України видала закон "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" від 22 вересня 2005 року.
Можливо, це дасть поштовх до вирішення даної проблеми.
Бальтасар Грасіан сказав: "Немає людини настільки довершеної, що ніколи не знадобиться їй порада. Хто нікого не слухає - дурень невиправданий". А які б поради дали ви своїм знайомим, родичам, які вже набули цієї шкідливої звички?
Робота в групах. Порада кожної групи зачитується.
Кореспондент 3. Маю запитання і завдання для кожної групи. Порадьтеся і дайте своє пояснення, як ви розумієте такі вислови (записи на інтерактивній дошці).
1 "Той, хто може перемогти іншого — сильний, той, хто може перемогти самого себе — воістину могутній". (Стародавній китайський мудрець Лао То).
2 "Від куріння тупієш. Куріння - гарна річ для бездіяльних людей". (Й.Гете).
3. "Цигарка - це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому — дурник". (Бернард Шоу).
Підсумок .
— Чи варто палити?
— Як ти протистоятимеш пропозиції закурити?
— Складання діалогу "Вчись сказати "Ні!", робота в парах.
Вчитель. Хочу закінчити наш урок віршем Надії Красоткіної:
Дитя цигарку витягає,
Бо хочеться дорослим стать.
Та сильним, гарним він не стане
Бо зріст сповільнюватись стане.
Усе, що в світі є погано,
Хлопчина в організм запхав,
В залежності від цигарок
Сидить хлопчина, як в капкані.
Позеленів, мов огірок,
Тепер над ним цигарка — Пані.
Закликаю вас пам'ятати про цього хлопчину і ніколи-ніколи не бути схожими на нього. Хай життя вам дарує справжню радість! Дякую всім учасникам за співпрацю.
Категорія: Оздоровчий центр | Переглядів: 239 | Додав: mosinzova5 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar